Posumowanie projektu "Niezwykłe dzieciństwo - Sybir w oczach dziecka"

30 kwietnia 2015 r. w ŁCDNiKP odbyło się podsumowanie projektu Niezwykłe Dzieciństwo- Sybir w oczach dziecka. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: przedstawiciele Oddziału Łódzkiego Związku Sybiraków z prezesem dr. Stanisławem Jurkinem, prof. Albin Głowacki z UŁ, Anna Szwykowska-Michalska- bohaterka książki, Dorota Combrzyńska-Nogala- autorka, Wiesława Jędrzejczykowa- redaktor naczelna Wydawnictwa Literatura, Piotr Machlański- dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz uczniowie wraz z nauczycielami.

Ośrodek Zarządzania w Edukacji podjął kolejną próbę przybliżenia młodszym dzieciom problematyki wojny. Inspiracją do realizacji projektu Niezwykłe Dzieciństwo - Sybir w oczach dziecka była kolejna książka z serii Wojny dorosłych – historie dzieci, autorstwa Doroty Combrzyńskiej – Nogali Syberyjskie przygody Chmurki. Opowiada ona historię  Anny Szwykowskiej-Michalskiej, która w 1941 roku w wieku trzech lat, razem z mamą, babcią i ciocią trafiła do tajgi syberyjskiej nad rzeką Jenisej niedaleko Krasnojarska. Celem projektu była próba skonfrontowania wspomnień małej dziewczynki, która wraz z rodziną została wywieziona na daleką Syberię, z wiedzą historyczną na temat deportacji Polaków (i innych nacji) w głąb Rosji.

Adresatami projektu byli uczniowie łódzkich szkół podstawowych.  Łącznie ponad 200 dzieci z klas I-III oraz IV-VI. Pierwsze zadanie polegało na zapoznaniu się z treścią książki.  Następnie udział w spotkaniach z autorką oraz główną bohaterką, która przywoziła ze sobą pamiątki,  uratowane  z zesłania.

W dalszej kolejności odbyły się warsztaty  zorganizowane w Poleskim Ośrodku Sztuki,  gdzie  dzięki uprzejmości  Dyrekcji POS , do dyspozycji były sale rytmiczne i wszystkie sale wystawowe oraz teatralne.

Trzeci etap projektu to konkurs literacki dla uczniów. Tematem opowiadania, z którym zmierzyli się uczniowie była Niespisana przygoda Chmurki.  Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich powstało wiele ciekawych form literackich.

Natomiast w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej zorganizowano warsztaty, których nadrzędnym celem było przybliżenie historycznego tła tamtych czasów oraz wyposażenie uczestników w podstawowe informacje dotyczące wywozu Polaków na Sybir.

Podczas uroczystego zakończenia uczestnicy zostali nagrodzeni publikacją związaną z projektem, książkami Wyd. Literatura, wydawnictwami Muzeum Tradycji Niepodległościowych, drobiazgami ufundowanymi przez ŁCDNiKP oraz SOSW nr 4 w Łodzi.  Nagrody oraz podziękowania wręczył Pan Dyrektor Janusz Moos, który także pogratulował wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie.